Yatırımcı Telaşlı: Binance, 3 Kripto Para İçin Alım Satım İşlemlerini Kısıtlayacak

Binance, Standartlarını Yerine Getiremediği Gerekçesiyle 5 Altcoini Devre Dışı Bıraktı

Kripto para alım satım işlemleri ile kripto para birimlerini barındırma açısından göz önüne alındığında dünyanın en büyük borsası unvanını taşıyan Binance, 3 kripto para birimi açısından bazı pariteleri durdurma kararı aldığını duyurdu. Yatırımcıların bahsi geçen bu parite işlemlerinde birkaç gün içinde ya tamamlamaları ya da iptal etmeleri isteniyor. Peki bu kripto paralar hangileri? Yatırımcı bu durumda ne yapacak?

Binance, 3 Kripto Para İçin Alım Satım İşlemlerini Kısıtlayacak

Geçtiğimiz günlerde de binance kripto para borsası tarafından özellikle de dünyanın belirli ve kripto açısından Atılım gerçekleştirmek isteyen ülkelerinde kripto para borsaları üzerinden çeşitli kriterlere uyulmadığı gerekçesiyle 5 kripto para borsası işlemleri askıya alınmıştı.

Ülkemizde de mali suçları araştırma kurulu Masak, Binance’nin Türkiye’de faaliyet gösteren birimine en üst limit olan 8 milyon liralık para cezasını uygulamasının en büyük gerekçesi, Borsanın kurallara uygun olmayacak şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirmesiydi.

Ancak şimdi baktığımızda  Binance, çalışmalarını düzene sokmak amacıyla ya da faaliyetlerini Binance denetimi altında gerçekleştirilen borsaların alım satım işlemlerini yakından takip ediyor ve herhangi bir pürüz gördüğünde ise anında buna müdahale ediyor.

Binance, Standartlarını Yerine Getiremediği Gerekçesiyle 5 Altcoini Devre Dışı Bıraktı

Binance borsası haricinde dünya genelinde kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği pek çok borsa, yükselmeye devam ediyor. Kullanıcılarını kaçırmak istemeyen Binance platformunun özellikle de işlem pariteleri üzerinden gerçekleştirdiği askıya alma ya da tamamen kısıtlama gibi çalışmaların güven tazeleme ya da güven kazanma ile ilgili olduğu tahmin ediliyor.


İşlem hacmi ve kapsadığı kripto para birim sayısı ile dünyanın en büyük kripto para borsası olma özelliğini taşıyan Binance, yapmış olduğu bir son dakika açıklaması ile aktif bir şekilde kullanılmakta olan üç kripto para biriminin bazı paritelerin de alım-satım işlemlerinin durdurulması kararı aldıklarını açıkladı. Fakat bunun bir delist etme, diğer bir ifade ile borsadan tamamen kaldırma kararı olmadığını belirtmemizde fayda var.


Binance, aslında bazen böyle çalışmalara imza atıyor. Borsanın böyle bir karar almasının esas sebebi ise genel itibariyle düşük işlem hacimleri şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu hususta net bir değerlendirme yapılmadı fakat alınan son dakika kararın sebebi daha çok böyle görünüyor. Ancak Binance, hangi kripto para birimlerinde hangi pariteleri iptal etme kararı aldı? Hadi gelin hep beraber bu sorunun cevabına bakalım.

Binance’nin Durdurma Kararı Aldığı Pariteler

  • WABİ/BNB (sadece spot işlemler),
  • WNXM/BTC (marjin işlemler dahil),
  • GNO/BUSD (marjin işlemler dahil)

Binance kripto para borsası tarafından yapılan açıklama, bu üç pariteyi yakından ilgilendiriyor. Binance kripto para borsasının açıklamasına göre isimlerini saymış olduğumuz bu kripto para birimlerinden bir veya birkaçı açısından işlem emrinin olması durumunda, işlemlere bakıldığında ise marjin şeklinde alım satım işlemlerine tabi tutulanların 16 Mart tarihinde, spot biçiminde bulunanların ise 18 Mart tarihine kadar işlemlerini tamamen bitirmeleri ya da kapatılmalı gerekir. Aksi durumda işlemler otomatik bir şekilde kapatılacak. Böylesi bir durum yaşanması halinde yatırımcının zarar etme olasılığı bulunduğunu unutmamak gerekir.

Binance borsası fırından alınan bu karar doğrultusunda işlem hacmi açısından küçük alım-satım işlemlerinin gerçekleştirildiği birimlerin özellikle de pek tanınmayan ya da bilinmeyen kripto para birimleri üzerinden değil de Bitcoin gibi lider kripto para birimi başta olmak üzere Ethereum gibi ikinci sırada yer alan kripto para birimi üzerinden alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile işlemleri daha da sağlıklı bir hale dönüştürülmesi hedefleniyor.

Binance borsasının almış olduğu bu kritik karar, sadece bahsi geçen bu işlem çiftleri açısından geçerli. Örneğin, GNO kripto para biriminden elinde tutan yatırımcı, önümüzdeki günler itibarıyla bu kripto para birimini Binance Coin şeklinde satışını gerçekleştiremeyecek. Bunun yerine sadece GNO/BTC paritesinin kullanılması gerekli olacak. Benzer bir biçimde WABİ satış işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların ise BNB yerine böyle USDT biçiminde satış işlemlerini yapmaları gerekecek. Alınan bu son dakika kararı, kripto para birimlerine değer kaybedecek bir durum değildir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yatırımcı Telaşlı: Binance, 3 Kripto Para İçin Alım Satım İşlemlerini Kısıtlayacak