Paribu Nedir, Kimin, Ne Zaman Kuruldu, İşlem Hacmi Ne Kadar? 2022

Paribu

2015 senesinde çeşitli hazırlıklar içine giren, 2016 senesinde kurulumu gerçekleşen ve 2017 senesinde de kullanıma açılan Paribu, bir kripto para alım satım borsasıdır.

Paribu Kime Ait Sahibi Kim?

Paribu borsasının CEO’su Yasin Oral’dır. 2017 senesinde kullanıma açılan bu borsa, pek çok başarıya imza atmıştır. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki 2017 senesinde 5800 Bitcoin’lik hacim ile dünyada 16 sırada yer alıyordu ve 2020 senesinde ise 9900 BTC’lik bir hacme ulaşmayı başardı. Diğer taraftan 4 Mayıs 2020 tarihinde 12 milyon dolarlık HOT ile dünyada birinci ve 1.4 milyon dolarlık CHZ ile dünyada ikinci sıradaki yerini aldı.

Türkiye’nin hacim açısından en büyük kripto para borsası olarak bilinen Paribu, 50’nin üzerinde kripto para birimi ile fan tokeni ve finansal varlık da alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en büyük iki kripto para borsasından ve halk tarafından oldukça takdir edilen borsada çıkacak coinler, kullanıcılar açısından son derece önemli. Paribu hangi coini borsa ekleneceğini ve neye göre belirleyeceğini söylüyor? Hadi hep birlikte bakalım.

Paribu Nedir, Kimin, Ne Zaman Kuruldu, İşlem Hacmi Ne Kadar?

Paribu Borsasının, Yeni Çıkacak Coinleri Belirleme Kriterleri Nelerdir?

  • Coinlerin etkin ve farklı olması: Paribu borsasında 50’den fazla aktif kripto para birimi alım satım işlemi gerçekleştirilmektedir. Yeni çıkacak coinlerin ve bu cinlerden proje şeklinde değişik olması bekleniyor. Diğer taraftan farklı projelerin listelenme riskinin yüksek olduğu gibi çeşitli projeler kripto para birimlerinde o denli azdır,

  • Yüksek hacimli olması: Piyasalarda alım satım işlemlerine tabi tutulan binlerce kripto para var. Bu paraların tamamının parayı bu borsası tarafından alınması mantıksız olacaktır. Bunun sebebi ise hacmi bulunmayan para kendilerine dahi kazanç sağlayamayacağıdır. Bu sebepten dolayı diğer kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği borsalarda yüksek hacim görmekte olan ve popüler coinler, para borsası tarafından listelenebilir,

  • Türk fon tokenleri: Bilindiği gibi geçtiğimiz gün ve geçtiğimiz haftalarda oldukça çok futbol kulübü, kripto para çıkarmaya başladı. Diğer taraftan bu coinlerin yeterli talep ile borsalarda liste alması ise çok olası. Kripto parası bulunan Türk futbol kulüpleri: Eskişehirspor, Göztepe ile Ankaragücü.

Paribu, herhangi bir coin listelerken bunu resmi mecralardan ilan eder. Bu listeleme haberlerini ise coinlerin kendi hesapları ya da paribu borsası’nın hesaplarından takip edebilir ve bahsi geçen kripto para birimini ilk defa alacak kişiler arasında böylelikle adınızı yazdırabilirsiniz.

Paribu Komisyon Oranları

Paribu kripto para borsası üzerinde gerçekleştirilen alım satım işlemlerinden komisyon kesintisi yapılmaktadır. Bunun yanında alım yapılan miktara göre komisyon oranları da değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte örnek verilmesinde fayda olacaktır 100 bin TL’ye varan yapıcı için yüzde 0.25 ve alıcı için ise yüzde 0.35 oranında komisyon kesintisinin yapılmasına karar verilmiştir. Örneğin 1000 TL’lik bir işlem gerçekleştirildiğinde alım olması durumunda 997 TL hesaba geçecek ve 3.5 TL oranında bir komisyon ödenmesi gerekir. Ancak satış işlemini gerçekleştirirken 2.5 TL’lik bir komisyon ödemesi gerekir ve böylelikle 997.5 TL hesaba geçecek.

Paribu Güvenilir Mi?

Bu sorunun cevabı kısa ve net bir şekilde evet, çünkü Türkiye’nin en büyük ve en köklü kripto para borsalarından birisi olarak işlem görüyor. Bunun yanında aynı zamanda hacim açısından en yüksek olan Türk borsasıdır. Diğer taraftan 2015 senesinden itibaren günümüze kadar ufak tefek çeşitli sorunlar hariç herhangi bir problem ile karşılaşmayan yegane kripto para borsalarının başında gelmektedir. Bütün sertifikaları mevcut durum ve böylelikle resmi bir şekilde alım satım işlemleri hizmetlerini sunmaktadır. Telefon uygulaması ise bu şekilde işliyor. 7 gün 24 saat boyunca kullanıcıların, herhangi bir problemle karşılaşmaları durumunda ya da borsa ile herhangi bir soru sormaları durumunda kendilerine cevap verebilecek hazır asistanlar mevcut.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Paribu Nedir, Kimin, Ne Zaman Kuruldu, İşlem Hacmi Ne Kadar? 2022