Oyunlar Nasıl Kırılır?

Oyunlar Nasıl Kırılır?

Günümüzde yükselen kur fiyatları ile birlikte ülkemizdeki tüm fiyatların etkilendiği aşikar. İnsanlar birbirleri ile iletişim kurmanın farklı yollarını keşfetmeye devam ediyorlar. Hâl böyle olunca günümüzdeki sosyal aktivitelerden biri olan oyun oynamak da ister istemez bu fiyatlardan etkilenen farklı bir sektör haline gelmiş oluyor. Oyun üretici firmaların ülkemizde oldukça kısıtlı olmasından dolayı oyunların üretim yerlerinden ülke kaynaklarımıza gelmesi artık orijinal oyun almayı zorlaştıran bir hâle soktu. Bu sebeple oyun oynamayı sevenler ve bu şekilde sosyalleşen diğer insanlar oyunların orijinallerini almak yerine kırılmış oyunları tercih etmeye başladılar.

Oyun Kırımı Nedir?

Öncelikle şu husus bilinmelidir ki oyun kırmak yasal bir işlem değildir. Oyun kırmak söz konusu şirketin ürettiği bir ürünün orijinal sürümünü yazılımlar vasıtasıyla bir kopyasını çıkartarak ödemeniz gereken parayı ödemeden elde etmeye denir. Kırılan bu oyunların içinde virüs ve diğer casus yazılımların olma olasılığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Buna oyun sektöründe; oyun kırılması veya oyunu cracklemek denir.

Oyunlar Nasıl Kırılır?

Oyun Bağımlılığı Nedir?
Oyunlar Nasıl Kırılır

Oyun kırmak için ileri düzeyde yazılım bilgisiyle birlikte söz konusu oyunun çalışma sistemini de bilmek gerekir. Öyle ki oyunlar bazen bir internet platformu üzerinden oynanabilirken bazen bilgisayarınıza kaydettiğiniz şekilde oynanabilir. Oyun kırmak hem tek oyunculu hem de çok oyunculu sistemler için söz konusu olabilir. Böyle farklı özelliklerin hepsi hakkında iyi bir bilgi sahibi olunduktan sonra korsan bir oyun ortaya çıkarmak için çalışmalara başlanabilir.

Kırılması Kolay Oyun Türleri

Tek oyunculu olan oyunlar özellikle koruma şirketleriyle anlaşmamış hâldeyse kırılmaya daha yatkın oyunlar olacaktır. Tek oyunculu olan oyunlar genelde internet bağlantısına ihtiyaç duymadıkları ve bilgisayar üzerinde çevrimdışı şekilde oynanabildikleri için daha az bir korumaya sahiptirler. Bu korsan oyunun dağıtımını engellemek için koruma şirketleriyle anlaşmayan oyun şirketleri yaptıkları programlamaya daha rahat ulaşılabilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardır. Koruma şirketlerinin ya da kendi koruma birimlerinin yaptığı şifreleme işlemleri sayesinde oyunların kırılma ihtimalini oldukça az bir olasılığa indirebilirler. Yine aynı şekilde kendi yazılımının internet aracılığıyla dağıtılmasını engellemek için müdahalede bulunan şirketlerin oyunlarının kırılması daha zor olacaktır.

Kırılması Zor Oyun Türleri

Bazı oyunların yapısı gereği kırılma olasılıkları daha fazlayken bazı oyunların da tam olarak bu sebepten dolayı kırılma olasılıkları düşüktür. Özellikle büyük oyun firmaları tarafından dağıtılan çok oyunculu oyunların kırılma olasılıkları diğer oyunlara göre oldukça düşük olacaktır. Bunun en büyük sebeplerinden biri oyun kırılması için genel prensibin oyunun sunucular ile arasındaki internet bağlantısını kesmek olduğu için ve çok oyunculu oyunlar da bir sunucu üzerinden oynama prensibine sahip olduğundan dolayı kırılma ihtimali zor olan oyun türleri içerisinde kendini bulacaktır. Her ne olursa olsun bir oyunun orijinal versiyonunu oynamak hem sizin hem de bilgisayarınız için daha güvenli bir yoldur.

Sıradaki içerik:

Oyunlar Nasıl Kırılır?