Oyun Bağımlılığı Nedir?

Oyun Bağımlılığı Nedir?

Bundan 10 yıl öncesine kadar anneler babalar çocuklarını eve sokamazdı. Sokaklarda telefon ile haberleşmeden buluşurdu çocuklar. Plansız, programsız, her mahallede çocuklar için buluşma yerleri vardı. Bu bazen okul bahçeleri olur, bazen bir sokak, bazen bir bahçe. Erkek çocukları genelde taşlardan kale yapıp futbol oynarken kızlar ip atlar, saklambaç oynardı. Hepsinin anneleri camdan veya balkondan çocuklarına seslenerek onları eve çağırırdı.

Teknoloji ilerledikçe tüm aile değerlerini derinden olumsuz yönde etkileyen şeyler ortaya çıkmaya başladı. Bağımlılık. Bağımlılık kelimesinin önüne hangi kelime gelirse gelsin olumsuz bir anlam ifade ediyor. Zararlı tüm alışkanlıklar gibi oyun bağımlılığı da insanı kötü etkiler. Bu yazıda insanı aile ve sosyal hayattan uzaklaştıran oyun bağımlılığından bahsetmek yararlı olacaktır. Oyun bağımlılığı teknolojik cihazlarda oyun oynayarak çok uzun süre vakit geçirmek ve fiziksel, psikolojik, duygusal sorunlar yaşayacak dereceye gelmektir.

Eğlenceli Ama Tehlikeli

Artık çocuklar bırakın sokağa çıkmayı, odasından dışarıya çıkmıyor. Bırakın ailesi ile vakit geçirmeyi, bazen yemeğe bile gelmemeyi tercih ediyorlar. Çünkü oynadıkları oyunlar yemekten ve ailesi ile vakit geçirmekten çok daha çekici geliyor. Oyun bağımlığı elbette ki sadece çocuklarda değil tüm yaşlardaki insanlarda görülmektedir. Oyun bağımlılığı, bilimsel verilere göre fiziksel bir eylemde bulunmadığı ve insanlarla iletişim kurmaktan kaçındığı için insan sağlığında ciddi fiziksel ve psikolojik sağlık sorunları ortaya çıkarır. Oyun bağımlılığın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar; sosyal çevrede ve aile içinde yaşanan iletişim kopukluğu ve çekingenlik gibi sorunlar olabilir.

Her şeyin Fazlası Zarar

Dikkat etmemiz gereken şu ki; oyun oynamak sakıncalı bir faaliyet değildir. İnsanlar farklı şekillerde eğlenmeyi tercih edebilirler. Kimisi dışarıya çıkmaktan keyif alırken kimisi sinemaya gitmekten keyif alır. Bulunduğumuz dünyada günlük hayatta kullandığımız, aslında yapılış amacı farklı olan birçok araç ve gereç bize oyun oynama imkanını sağlayabiliyor. Örneğin; bilgisayarların veya telefonların keşfinin oyunla hiçbir alakası yoktur. Ama artık üreticiler, insanlara kullandıkları araçlar ile daha fazla vakit geçirmesi ve pazarlığı artırması gibi sebeplerle üretilen cihazlara yeni özellikler kazandırmaktadır. Oyun da bunlardan biri.

Elbette insanlar telefonlarından, bilgisayarlarından, tabletlerinden, konsollarından oyun oynayabilirler. Ama bunun derecesi ve süresi çok önemlidir. Bazı araştırmalara göre gençlerin %90’ı oyun oynuyor ve bu oyuncuların ’i bağımlı. İnsanlar eğlenebilir ve eğlenmelidir. Ama bu eğlenceye ayırdığınız süre insanları manevi değerlerden ve güzelliklerden alıkoymamalıdır. Bu doğrultuda ailesini ve sosyal hayatını ihmal etmeden oyun oynamanın bir sakıncası yoktur. Oyun oynarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin; ekran ile gözler arasındaki mesafe gibi. Bilgisayar veya telefon ile oynarken geçirilen sürede molalar vermek gibi. Unutmamak gerekir ki, oyun oynamak sakıncalı değildir. Hatta bazı oyunlar insanı birçok konuda geliştirebilir.

Örneğin; hızlı düşünmek, karar verme eylemini güçlendirmek gibi. Çocuklar için de birçok öğretici oyun bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman çocuğa fizik ile ilgili bilgiler verir kimi zaman ise matematiksel işlemler yaparak hem eğlenmesini hem de birçok şey öğrenmesini sağlayabilir. Bu noktada ailenin çocuk ile iletişim içinde olması ve takip etmesi gerekir. Gerekli koşullar sağlandığında oyun oynamak, zarar vermek veya bağımlılık derecesine gelmek yerine seviyeli olduğu sürece güzel bir eğlence tercihi olarak kalacaktır.

Sıradaki içerik:

Oyun Bağımlılığı Nedir?