Popüler Kripto Para Chiliz’in (CHZ) CEO’sunun Fiyatları Yüksek Tutmak İçin Piyasaları Manipüle Ettiği Ortaya Çıktı

Popüler Kripto Para Chiliz’in (CHZ) CEO’sunun Fiyatları Yüksek Tutmak İçin Piyasaları Manipüle Ettiği Ortaya Çıktı

Türkiye’de de oldukça popüler olan ve son dönemlerde katılımcı sayısını artırmaya devam eden Chiliz ile fan token sitesi Socios.com CEO’su Alksandre Dreyfus’un manipüle ettiği ile ilgili haber ortaya çıktı. İddialara göre Dreyfus, fiyatları düşünmemek amacıyla çalışanlarına ve danışmanlarına Chiliz ödemekten kaçındı.

Zamanın ve teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber kripto para varlıklarının dünya genelinde yaygın bir hal aldığını biliyoruz. Artık sokakta görmüş olduğumuz herhangi bir insan dahi bu para birimleri ile ilgili bilgiye sahip olabiliyor. Elbette bu kadar popülarite ise bazı olumsuz durumları da beraberinde getiriyor. Kripto para dünyasında ön plana çıkan insanların piyasaları kendi çıkarları açısından manipüle etmesi ise bunlardan biri.

Kendisi ya da şirketinin menfaatini düşündüğü için borsaların tamamını manipüle etmek ile ilgili bir örnek verilecekse belki de en iyi örnek Elon Musk tarafından Twitter hesabından paylaşılan mesajlar olabilir. Bilindiği gibi ünlü milyarder, daha önce Dogecoin kripto para birimi ile diğer bazı kripto paralar ile alakalı çeşitli paylaşımları yapmış ve fiyatının yükselmesine sebep olması. Bu paylaşımlarım sonrasında ise kripto para birimlerinde artık her ne kadar yaşlanmış olsa da aslında yatırımcılar, bunların şişirilmiş bir balon misali olduğunu ve fazla zaman geçmeden tekrar kafasının kaçacağını zaten biliyordu ki öyle de oldu zaten.

II. örnek ise Chiliz kripto para birimi ve borsası CEO’su Aleksandre Dreyfus verilebilir. Türkiye’de de oldukça popüler bir hal almayı Başaran Chiliz (CHZ) hususunda yapıldığı gündeme düştü.

Socios.com CEO’su Alexandere Dreyfus, Piyasaları Manipüle Etti

Popüler Kripto Para Chiliz’in (CHZ) CEO’sunun Fiyatları Yüksek Tutmak İçin Piyasaları Manipüle Ettiği Ortaya Çıktı
Chiliz

Gelen haberler, CHZ’nin hizmet tokeni şeklinde kullanıldığı ve pek çok futbol takımı tokeninin bağlı bir şekilde oldukları fan token sitesi Socios.com’un kurucusu ve CEO’su Alexandre Dreyfus’un CHZ fiyatını yüksekte tutabilmek amacıyla bazı ödemelerden kaçındığını ortaya çıkardı. Off The Pitc tarafından paylaşılan son dakika bilgilere göre Dreyfus’un bazı danışmanlarına Chiliz’e destek vermeleri durumunda CHZ ödemeyi kabul ettiği; fakat bu ödemeleri ise değeri yukarıda tutmak amacıyla yapmadı açıklandı.

Off The Pitc’e bira röportaj veren üst düzey teknoloji yetkilisi ise 2021 senesinin sonlarına doğru yapmış olduğu Bir açıklamada, şirketten Chiliz ödemesi alınması gerektiğini; fakat bu ödemenin sadece bir bölümünü olabildiğini dile getirdi. Yetkili ayrıca, Dreyfus danışmanlarıyla iletişime geçmekten kaçındığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi. Diğer taraftan paylaşılan haberde nüfusunu konu ile alakalı mesajlarının bir ekran görüntüsüne dahi ulaşıldığı kaydedildi. Bu görüntü incelendiğinde ise Dreyfus, Chiliz fiyatının düşünmesinin önüne geçebilmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunduğu görevler. Ünlü Ceo tarafından paylaşılan mesajda gerçek yatırımcılarını korumaları gerektiğini ve insanlara bedavadan token verdiklerinde, onların umurlarında dahi olmadığını söylüyor bunun sebebi ise işlemiş oldukları fiyattan satış işlemlerini gerçekleştirebilecekleri biçiminde ifade edildi.

Şirket Personelleri De Benzer Olaylar Yaşamaya Devam Ediyor

Yine aynı kaynağın sunduğu habere göre yetkili biri ile gerçekleştirilen bir röportajın sonrasında 3 tane benzer durumdaki danışmanı daha ulaşım sağlandı. Bu danışmanlardan biri olayın gerçek olduğunu doğruladı. Bunun sonrasında ise olayı doğrulayan danışman, kurucu ve Ceo Dreyfus ile bir görüşme yaptı ve bu 4 danışmana ise ödemelerin yapılması sağlandı. Firmadan bir sözcü ise vermiş olduğu bir demeçte, bu hususta özgün olduklarını, anlaşmaların tam firma büyümeden de yapıldığını bu sebeple de ödemelerini almakta güçlük çektiklerini dile getirdi. Şu an bir problemin olmadığını da dile getirdi. Fakat bu kişilerin haricinde tam ödemesi yapalım yani danışman olup olmadığı ise halen belirsizliğini koruyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Popüler Kripto Para Chiliz’in (CHZ) CEO’sunun Fiyatları Yüksek Tutmak İçin Piyasaları Manipüle Ettiği Ortaya Çıktı